Hobiniyarat.com Ayın E-Ticaret Sitesi Seçildi Kasım 2012

Hobiniyarat.com İdeasoft tarafından Ayın e-ticaret sitesi seçildi

                            

Bu ayki başarı hikayemiz , bir VVY ELEKTRONİK HİZMETLERİ SAN TİC LTD STİ. girişimi olan  http://www.hobiniyarat.com. Yıllık ortalama 50.000 ziyaretçi oranına sahip http://www.hobiniyarat.com ‘un yöneticisi Yasin Boeno ile yaptığımız röportajda bu dinamik sanal mağazanın başarı sırlarına ışık tutmaya çalıştık.

2012 Haziran’ında kurulan VVY Elektronik , hobiniyarat.com sitesini faaliyete geçirmiş. Site yöneticisi Yasin bey bu kuruluş dönemini şu şekilde anlatıyor;

 

“İki ortak olarak siteyi kurduk; Vivi Yanni ve Yasin Boeno.  Bu sitenin amacı Türkiye’de çok yeni olan Sizzix şekilli kesim sistemlerinin tanıtımını ve satışını yapmak üzerineydi. Ancak, müşteri profilimizi gözlemledikçe, özellikle bayanların bu markanın şekilli kesim sistemlerini alıp, kendilerinin buradan kestikleri ürünlerle farklı uygulamalar yaptığını ve daha sonrasında bunları satarak gelir elde ettiklerini gösterdi.  Yani, özelikle bayanlar, bir şekilde kendi işlerini kurmuş oldular.  Böylece biz de bu doğrultuda projeler geliştirerek hedef kitlemize yardımcı olmaya başladık. Şu anda hem site üzerinden hem de yeni kurmuş olduğumuz bayi ağımız üzerinden ürünlerimize erişilebiliniyor.”

 

Ağırlıklı olarak ev dekorasyonu, bebek odaları dekorasyonu, kıyafet tasarımı, patchwork, takı tasarımı, pastacılık, scrapbook, davetiye, kutu ve kart yapımı, özel gün tasarım ürünlerinin satışını yapan hobiniyarat.com kendi sektöründe geniş bir ürün yelpazesine sahip. Hobiniyarat.com Proje ve Kalıp ürünlerinin çeşitliliği sayesinde ziyaretçilerine her seferinde genişlemiş bir ürün kataloğu sunmayı başarıyor.

Yasin Bey, neden bu sektörü tercih ettiklerini de şu şekilde açıklıyor; “Bu sektörü tercih etmemizin nedeni, Türkiye’de yaklaşık 12.2 milyon ev hanımı bulunmakta ve onlara evde oturarak hem bir uğraş, hem de gelir sağlayacakları bir model sunmaktı. Nitekim, bizden şekilli kesim sistemi alanların bazıları kendi işini kurarak nikah şekeri kutuları, davetiye, patchwork, takı, keçe tasarımı gibi ürünler yapıp sanal ortamda ve yakın çevresinde satmaya başladı.”

Site trafiğini şu anda organik arama sonuçlarından sağlayan hobiniyarat.com , profesyonel bir ekiple  reklam ve promosyon çalışmaları da uygulamakta. Yasin Bey reklam dışındaki tanıtım faaliyetlerini de şu şekilde anlatıyor;

“Her ne kadar websitemize güvensek de, sattığımız ürün henüz kitleler tarafından tanınmadığından dolayı, bu ürünü insanlarla birebir tanıştırabileceğimiz alanlara sokmaya çalışıyoruz. Dolayısı ile, ürünümüzü, kermeslerde, bayilerde, atölyelerde, çocuk yuvalarında sürekli tanıtıyoruz.”

Hobiniyarat.com yöneticilerinin, E-ticaret satışlarınız beklentilerinizi karşılıyor mu? sorusuna verdikleri yanıt bu sektörü gerçekten ciddiye aldıklarını da göstermekte;

“Gözlemlediğimiz kadarıyla E-ticaret, üzerine yatırım yapıldıkça size daha çok veren bir iş modeli. Bu bağlamda, yaptığımız yatırım ile oranlandığında geri dönüşü oldukça iyi oldu. Bu modeli tanıdıkça, daha verimli yerlere yatırım yapmayı öğreniyoruz ve bundan sonraki yatırımlarımızın daha da yüksek satışlara döneceğini düşünüyoruz.”

E- ticaret için hedeflerini sorduğumuz Yasin Bey, insanlara kazanç sağlama misyonu ile doğru orantılı olarak, öncelikle sitemize bu kavramı destekleyen daha farklı ürünler koyma arzusunda olduklarını belirtiyor. Bununla birlikte alacakları profesyonel destekle sitelerindeki üye adedini ve trafiği daha da arttıracaklarını ummaktalar.

E-ticaretin kendilerine firmalarına olan katılarını sorduğumuz site yöneticilerinden şu cevapları aldık;

“Öncelikle, kendimizi ve malımızı tanıtmamız için gereken dükkan maliyetlerini ortadan kaldırdı. Bunun haricinde, çok geniş kitlelere çok hızlı bir şekilde yayılmamızı sağladı. Ayrıca İdeasoft’un profesyonel altyapısı sayesinde, çok az kişilik bir ekiple bu iş yükünü yönetebilme imkanına sahip olduk. Dolayısı ile çok doğru bir iş yaptığımıza eminiz. Neticede Türkiye’de olmayan bir ürün ve sektörü tanıtmaya çalışıyoruz. Şu an için rakibi ve alternatifi bulunmuyor. Bu anlamda internet, kitlelere ekonomik olarak yayılma açısından en güzel yöntem.”

Röportajımızın sonunda, hobiniyarat.com yöneticilerinin , E ticarete yeni başlayacaklara önerileri de şu şekilde;

“Neticede e-ticaret paketi hayatınızı kolaylaştırabileceği gibi, oldukça zorlaştırabilir de. Bu nedenden dolayı, kesinlikle seçecekleri e-ticaret paketini çok iyi tanısınlar ve anlasınlar, demolarını kullansınlar.

Kısıtlı bütçeliler; hemen reklam işlerine girmesinler. Öncelikle organik yollardan neler yapılabildiğine bir baksınlar.

En önemlisi, müşterinin ihtiyaçlarını çok iyi anlasınlar ve bu boşluğu doldurabilecek şekilde kendilerini konumlandırsınlar.”

Bu ayki konuğumuz olan http://www.hobiniyarat.com a paylaşımları için teşekkür ediyor ve önümüzdeki ay yeni bir başarı hikayesi ile buluşmayı umuyoruz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s